ARCHITEKT KRAJOBRAZU
Na czym polega praca architekta krajobrazu?
Architekt krajobrazu zajmuje się planowaniem i projektowaniem przestrzeni, w której funkcjonuje człowiek. W odróżnieniu od “tradycyjnej” architektury jednak skupia się na krajobrazie, przestrzeni zielonej i wprowadzaniu elementów przyrody do otoczenia człowieka. Materiałami, z którymi pracuje są nie tylko rośliny, ale też woda, rzeźba terenu, elementy architektoniczne.
Architekci krajobrazu zajmują się m.in. :
- opracowywaniem i nadzorowaniem realizacji projektów: ogrodów przy domach i rezydencjach, ogrodów na dziedzińcach, dachach, ogrodów przy rezydencjach;
- opracowywaniem i nadzorowaniem realizacji projektów parków publicznych, parków uzdrowiskowych, ogrodów osiedlowych, skwerów, bulwarów, terenów sportowych, placów zabaw, ogrodów botanicznych, parków etnograficznych, wystaw ogrodniczych;
- kształtowaniem krajobrazu w przestrzeni publicznej – wokół budynków użyteczności publicznej i w otoczeniu szlaków komunikacyjnych;
- opracowywaniem projektów zieleni miejskiej;
- ochroną zasobów naturalnych i utrzymywaniem ich użyteczności dla człowieka;
- dokonywanie ocen oddziaływania inwestycji na środowisko oraz minimalizowaniem szkód powstających w krajobrazie, spowodowanych ingerencją człowieka;
- rewaloryzacja krajobrazu miejskiego, w tym projektowanie stref ruchu pieszego, ścieżek rowerowych, punktów widokowych.
Kto nadaje się do prazy Architekta Krajobrazu?
- Artysta – z rozbudowanym zmysłem estetyki, ale poskromionym względami praktycznymi. Niezbędna jest też umiejętność rysowania i wizualizacji przestrzennej.
- Przyrodnik – chodzi tu nie tylko o zamiłowanie do natury, ale doskonałą znajomość materiału, z którym pracujesz. Architekt krajobrazu powinien znać rośliny, ich wygląd, wytrzymałość w różnych warunkach, podłoże i ukształtowanie terenu, jakiego potrzebują, a przede wszystkim ich użyteczność dla danego miejsca i celu.
- Umysł ścisły – nie można wyobrazić sobie architektury bez matematyki, pomiarów i obliczeń.
- Społecznik – nadrzędnym celem projektów, nad którymi pracuje architekt jest ich użyteczność dla człowieka, mieszkańców danego obszaru i wszystkich, którzy będą z niego korzystać.
Zarobki Architekta Krajobrazu
Oczywiście architekt krajobrazu może zarabiać różnie, zależnie od zajmowanego stanowiska, liczby zleceń i miejsca zatrudnienia. Inaczej zarabia architekt zatrudniony w jednostkach administracji, zajmujący się zielenią miejską, inaczej doradca i projektant zieleni pracujący dla firmy deweloperskiej, a inaczej projektant ogrodu indywidualnego zleceniodawcy (którego zasobność portfela i posiadłość też bywa rozmaita). Średnia miesięcznych zarobków kształtuje się w przedziale 3-4 tys. zł.

Link do któtkiego filmu o tym zawodzie : https://www.youtube.com/watch?v=lPmQIgCD__4